W piątek. 22 lutego, pod zieloną kopułą MDK uczniowie zgorzeleckich, lubańskich i węglinieckich szkół poznawali zasady funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. Nie było to jednak poznawanie na zasadzie – My mówimy – Wy słuchajcie. Wszystko odbywało się w formie zabawy, w formie gry miejskiej, której młodzież była aktorami i kreatorami. Projekt pn. „Spotkania z Parlamentem Europejskim” przygotowało Liceum Ogólnokształcące COGITO przy wsparciu Fundacji Schumana. W jego trakcie uczniowie m.in. diagnozowali problemy społeczne, które ich najbardziej nurtują i dotykają. Efektem tej diagnozy były dwa projekty petycji, które uczestnicy miejskiej gry zamierzają wysłać do Parlamentu Europejskiego.

Jeśli jesteście ciekawi czego dotyczą obie petycje, oto one:

Petycja do Parlamentu Europejskiego nr 1
My, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu zgorzeleckiego, chcielibyśmy zwrócić uwagę na problem programów nauczania w szkołach, które naszym zadaniem, są monotonne, mało ciekawe i przestarzale. W naszej ocenie, edukacja szkolna na poziomie gimnazjum i liceum powinna być bardziej urozmaicona, zawierać więcej elementów pracy grupowej, lekcje powinny być bardziej aktywne, prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii np.: tabletów, internetu, tablic interaktywnych. Dlatego zwracamy się do Parlamentu Europejskiego o przygotowanie takich narzędzi ekonomicznych i prawnych, aby pomogły one przeobrazić system polskiej edukacji na miarę naszych potrzeb i oczekiwań.

Petycja do Parlamentu Europejskiego nr 2
My, młodzież powiatu zgorzeleckiego i lubańskiego, chcielibyśmy zwrócić uwagę Parlamentu Europejskiego na problem braku miejsc pracy dla młodzieży licealnej w wieku 16-19 lat w naszym regionie. Chodzi o miejsca pracy dorywczej. Pracy, która pozwoliłaby nam choćby częściowo usamodzielnić się ekonomicznie, a także zdobyć nowe doświadczenia zarówno społeczne jak i zawodowe. Możliwość zarobkowania pozwoliłaby rozwiązać część problemów dnia codziennego, z którymi musimy się zmagać. Dzięki własnym pieniądzom, zyskalibyśmy większy dostęp do kultury, stalibyśmy się bardziej mobilni i niezależni. Zwracamy się do Parlamentu Europejskiego o uruchomienie takich narzędzi ekonomicznych i prawnych, aby przedsiębiorcy i instytucje na naszym terenie były zainteresowane tworzeniem takich miejsc pracy.

Exit mobile version