Najstarsi zgorzeleccy górale pamiętają, a tym młodszym właśnie chcemy przypomnieć, że nasza Nysa Łużycka, wbrew pozorom, jest rzeką żeglowną. Można się śmiać! A nawet trzeba, bo to o śmiech właśnie nam chodzi w kwestii tej żeglowności.
Otóż, my Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, jako główny organizator Jakubów – Święta Starego Miasta i Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH, jako organizator ichniego Altstadtfest, czerpiąc z doświadczeń czasów niedawno minionych, postanowiliśmy wspólnie reaktywować spływ po Nysie na „byle czym”.
Starszym przypominamy, a młodym wyjaśniam, że takie spływy już się w naszym podwójnym mieście odbywały. Jako dowód załączamy nawet stosowne zdjęcie. Tak więc pomysł odtworzenia tych regat nie jest taki znowu z kapelusza.
Spływ ma być na „byle czym”, ale uwaga, nie o byle co nam chodzi. Wspólnie ze stroną niemiecką przygotowaliśmy regulamin, z którego wynika, że w zawodach mogą wziąć udział jedynie konstrukcje swoim wyglądem nawiązujące do historii, najchętniej obu naszych miast. Nie chcemy Wam w żaden sposób niczego sugerować, ani też ograniczać Waszej fantazji, ale dla przykładu podamy jedynie, że konstrukcja pływająca w kształcie jakubowej ciżemki (wszak Jakub Boehme, patron Jakubów szewcem był) jest absolutnie na tak, natomiast unoszący się na wodzie trabant, czy tratwa jaskiniowców już jakoś niekoniecznie…
Żeby do konstruowania własnych jednostek pływających Was zachęcić, oferujemy konstruktorom zwrot kosztów produkcji tego czegoś, co im wyjdzie, do wysokości – uwaga, uwaga – 100 euro. Ale mamy warunek! Kasę zwracamy:
a) po zakwalifikowaniu łajby do wyścigu,
b) po przedłożeniu rachunków za zakup wykorzystanych do budowy materiałów.
A żeby poziom artystyczny Waszych produkcji był wystarczająco śmieszny, jako organizatorzy ogłaszamy, że do tegorocznego spływu na „byle czym” dopuszczonych będzie jedynie (aż)* 10 jednostek pływających, a zdecyduje kolejność zgłoszeń.
Z rzeczy ważnych powinniście też wiedzieć, że załogantów na „byle czym” może być minimalnie dwóch, a maksymalnie czterech, przy czym każdy musi mieć skończone 18 lat i wziąć na siebie całość ryzyka związanego z przeżyciem wyścigu we względnej całości. Aha, to też ważne… Wszyscy załoganci muszą być trzeźwi, a w trakcie spływu spożywanie wyskokowych środków dopingujących będzie zakazane jak bigamia w Polsce. Wszystkie szczegóły na temat warunków udziału w spływie znajdziecie w regulaminie, który wkrótce opublikujemy.
Zanim go jednak przeczytacie, pewnie chcielibyście wiedzieć, czy warto? Otóż warto! Do wygrania będzie całkiem niezła kasa liczona w gotówce od burmistrza Zgorzelca i nadburmistrza Görlitz, że o pamiątkowych medalach i gadżetach nie wspomnę.
No i na koniec najważniejsze. Spływ odbędzie się w jakubową niedzielę, 28 sierpnia, rozpocznie się o godzinie 16. od skweru po niemieckiej stronie zaaranżowanego na terenie dawnej fabryki kondensatorów vis a vis naszego Bulwaru Greckiego. Załogi zakończą bieg przy moście Staromiejskim, również po niemieckiej stronie. To ze względów praktycznych. Ci co wiedzą to wiedzą (miejscowi wiedzą, nieprawdaż?), a ci co nie wiedzą, muszą wiedzieć, że no niestety, po polskiej stronie przy moście Staromiejskim warunków do wyciągania pływających konstrukcji na brzeg nie ma. Sam brzeg mamy wysoki, a dojście do niego odgradza prawie tak samo wysoki płot. Tak więc, tego, zapraszamy do udziału 🙂
*niepotrzebne skreślić
REGULAMIN HISTORYCZNEGO SPŁYWU „NA BYLE CZYM” PODCZAS JAKUBÓW 2016
I INFORMACJE PODSTAWOWE
1. Organizatorami spływu są:
Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH
Brüderstraße 9
02829 Görlitz | Deutschland
Tel.: +49 (0) 3581 – 67 24 20
E-Mail: kultur.service@goerlitz.de
Miejski Dom Kultury
ul. Parkowa 1
Zgorzelec 59-900| Polska
Tel.: +48 75 77 52 415
Tel.: +48 75 77 56 059
http://www.mdk.zgorzelec.com
2. Czas i miejsce:
28 sierpnia 2016 r.
godz. 16.00 – 18.00
start: nabrzeże w Görlitz – Uferpark (przy dawnym zakładzie kondensatorów)
3. Warunki uczestnictwa
– Maksymalna liczba dopuszczonych załóg wynosi 10. Decyduje kolejność zgłoszeń.
– Załoga składa się z min. 2 do maks. 4 osób.
– Załoga posiada:
(a) samodzielnie wykonany,
(b) utrzymujący się na wodzie pojazd, którego widoczna część składa się wyłącznie z materiałów o historycznym wyglądzie.
– Zgłoszenia do spływu w postaci zdjęć konstrukcji (łódki) będą przyjmowane drogą elektroniczną do 25 sierpnia br. na adres poczty internetowej:
a) j.pawul@zgorzelec.com – adres mailowy dla uczestników z Polski,
b) benedikt.m.hummel@goerlitz.de – adres mailowy dla uczestników z Niemiec.
– Do udziału w zawodach nie będą dopuszczone pojazdy standardowe, wyprodukowane niesamodzielnie.
– Wszyscy zawodnicy muszą mieć ukończony 18. rok życia.
– Załoga podaje nazwisko kapitana, który odpowiada za przestrzeganie warunków uczestnictwa i jest osobą do kontaktów dla organizatorów.
– Załoga odpowiada za przywiezienie i odwiezienie konstrukcji/łódki w dniu imprezy.
– Załoga odpowiada za „wodowanie” konstrukcji/łódki i organizuje je.
– Załoga odpowiada za usunięcie konstrukcji/łódki i organizuje je.
Kapitanowie załóg są zobowiązani do wzięcia udziału w odprawie technicznej o godz. 12.00 w dniu 28 sierpnia i do zwodowania swego pojazdu do tej godziny w miejscu startu.
II REGULAMIN ZAWODÓW
1. Po dwa zespoły równocześnie pokonują odcinek o długości ok. 400 metrów
2. Start jest „lotny”
3. O zwycięstwie decydują dwa kryteria:
(1) czas i (2) zdobyta liczba punktów w ocenie B (optyczne wrażenie pojazdu itp.).
Punkty od 1 do 10 w ocenie B będą przyznawane przez wybrane przez organizatora jury.
4. Wygrywa załoga z najwyższym wynikiem po przemnożeniu sekund i liczby punktów z oceny B.
5. Decyzje jury są ostateczne i niepodważalne.
6. Organizator zwraca każdej kwalifikującej się załodze do 100 euro za koszt materiałów po przedłożeniu odpowiednich rachunków.
Nagrody:
1. miejsce – 2 500 zł
2. miejsce – 1 500 zł
3. miejsce – 1 000 zł
Nagrody będą wypłacane w PLN (zł)
III ZAKAZY I NAKAZY:
– Na starcie obowiązuje granica 0 promila alkoholu. W przeciwnym razie załoga zostanie zdyskwalifikowana.
– W trakcie wyścigu zabrania się spożywania alkoholu. W przeciwnym razie załoga zostanie zdyskwalifikowana.
IV. Wyłączenie spod odpowiedzialności:
– Wszyscy członkowie załóg nie będą wysuwać wobec organizatora żadnych roszczeń za uszkodzenia osobowe i materialne.
– Wszyscy członkowie załóg sami odpowiadają za potrzebne ubezpieczenia w związku z imprezą (np. ubezpieczenie OC, NW itd.).
V. Obowiązki organizatora
– Organizator posiada wszystkie wymagane zezwolenia.
– Organizator zlecił zabezpieczenie imprezy organizacji DLRG Bezirk Görlitz e.V.
DRLG Bezirk Görlitz e.V. będzie obecny na miejscu z 2 łodziami motorowymi i odpowiednio wykwalifikowanymi ratownikami.
– Zawodowa (niemiecka) Straż Pożarna jest włączona w przygotowania imprezy.
VI. Prawa do utrwalania wizerunku:
– Organizatorzy mają prawo do rejestrowania audio- i/lub wideo łodzi i załóg i wykorzystywania nagrań w celach promocyjnych np. w prasie, telewizji, radio, Internecie.