11 kwietnia 2025 r. o godz. 18.30 Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu zaprasza Państwa z przyjaciółmi na otwarcie wystawy „Wśród naszych – Für die Unsrigen”. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program spotkań i projekcji:
11 kwietnia 2025, godz. 18:30 otwarcie wystawy – GALERIA MDK
12 kwietnia 2025, 11:00 – 13:00 – GALERIA MDK – Plenum reaktywacji Stowarzyszenia Jakuba Böhmego – spotkanie z artystami
7 czerwca 2025, 16:00 – 18:00 – KINO PoZaNoVa – pokazy filmowe: „Evaporation” 16mm, 6 min oraz „Aurora Jutrzenka o poranku”, 82 min
8 czerwca 2025, 14:00 – 16:00 – GALERIA MDK – Plenum reaktywacji Stowarzyszenia Jakuba Böhme – spotkanie z artystami
Na wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp wolny!
Wśród naszych (Für die Unsrigen) – wspomnienie Ronalda Steckel
Przed stu laty Dom Kultury nazywał się „Halą Pamięci Górnych Łużyc” i stanowił wraz z Halą Miejską ośrodek życia kulturalnego w Görlitz. W tym czasie znajdowało się tam również Muzeum Cesarza Fryderyka, które można uważać za poprzednika dzisiejszego muzeum Kaisertrutz, otwartego w 1932 roku po stronie niemieckiej. Miasto Görlitz w latach dwudziestych XX wieku – wyjątkowo w historii kultury – należało do znanej ponadregionalnej stolicy sztuki i było cenione za wyjątkowo wysoki poziom duchowy.
Na prezentowanej od 10 sierpnia do 6 września 1919 roku, jedynej własnej wystawie w Görlitz, Joseph Anton Schneiderfranken pokazał greckie i niemieckie krajobrazy oraz kompozycje kwiatowe. Konsekwencją tej wystawy w „Hali Pamięci” oraz ze względu na to, że był malarzem, miał uniwersalne wykształcenie i wielką dojrzałość duchową, była prośba Stowarzyszenia Sztuki Łużyc o objęcie jego przewodnictwa.
W lipcu 1920 roku Joseph Anton Schneiderfranken i Fritz Neumann Hegenberg założyli stowarzyszenie artystów „Jakob Böhme Bund”. Była to historyczna kooperacja artystów, którzy świadomie chcieli nadać wyraz mistycznemu przeżyciu, niezależnie od ekspresjonistycznych czy innych współczesnych kierunków sztuki i pracowali, obok dziedziny sztuk plastycznych, we wszystkich możliwych formach artystycznego przekazu. Celem Stowarzyszenia było i pozostaje rozpoznanie powiązania pomiędzy sztuką i mistyką oraz pozwolenie na oddziaływanie w tym czasie żywego ducha wizjonera i metafizyka Jakuba Böhmego, by tworzyć podstawy dla sztuki, nazwanej ogólnie „sztuką sakralną”. 23 maja 1921 roku w hali miejskiej w Görlitz została otwarta pierwsza wystawa Stowarzyszenia Jakuba Böhmego – cykl obrazów Bo Yin Ra „Światy”.
Artystyczna wolność i otwartość, nieskrępowana jakimś manifestem, kształtowała zarówno historyczne jak i dzisiejsze Stowarzyszenie Jakuba Böhmego. Zaprezentowane prace artystyczne na nowo założonego w lipcu 2020 roku Stowarzyszenia Jakuba Böhmego przesuwają do centrum uwagi kosmiczne ramy bytu ludzkiego i naświetlają stosunek człowieka do Boga. Wszyscy zaprezentowani artyści pozostają w osobistym związku z pismami Bo Yin Ra i Jakuba Böhmego. Po tym jak od 2020 do 2024 roku pracowaliśmy nad historyczną dokumentacją tej dziejowej grupy artystów (Magische Blätter), cieszymy się, że możemy zaprosić państwa 11 kwietnia 2025 roku na godzinę 18.30 do Domu Kultury (w Zgorzelcu po polskiej stronie) na otwarcie naszej pierwszej wystawy sztuk plastycznych i rzemiosła artystycznego.
Ta pierwsza wystawa powinna służyć zebranym artystom jako wstęp do wspólnej wymiany doświadczeń w dążeniu do wysokiego celu Stowarzyszenia Jakuba Böhmego. Josepf Anton Schneiderfranken już w 1921 roku pisał w swoim tekście dotyczącym „Jakob-Böhme-Bund”: „Od razu było jasne, że potrzebny jest taki wysoki cel, ale że też potrzeba wieloletniej ofiarnej pracy aby ten cel osiągnąć. Ponieważ ten wysiłek w nadchodzących latach musiałby pozostać bezowocny, gdyby dalej kontynuowany był za tak zwanymi „plecami publiczności”, wynikała z tego potrzeba organizowania w Görlitz i innych ważniejszych niemieckich ośrodkach sztuki corocznych wystawy, aby także pokazać, że miasto Görlitz w szeregu niemieckich miast, w których działają nowe wysiłki artystyczne nie jest bynajmniej postawione na ostatnim miejscu”.
Wystawa „Wśród naszych” (Für die Unsrigen”) jest poświęcona artyście Ronaldowi Steckel, który zmarł końcem czerwca 2024 roku w Berlinie po krótkiej i ciężkiej chorobie w wieku prawie 80 lat. Nosi ona podtytuł „Wspomnienie Rolanda Stecker”. Roland był ważnym pomysłodawcą Stowarzyszenia Jakuba Böhmego, lektorem, mentorem, pisarzem, autorem słuchowisk, twórcą filmów i artystą multimedialnym. Jego twórczy duch, pilność, gotowość niesienia pomocy i niewyczerpane duchowe inspiracje wpływały zdecydowanie przez wiele lat na twórczość naszego związku artystów.