– PGE Turów Arena

Setki osób przyszły w niedzielę, 23 listopada, zobaczyć nowo wybudowaną halę sportowo-widowiskową przy ulicy Lubańskiej w Zgorzelcu. Po niespełna dwóch latach mamy wreszcie obiekt, dzięki któremu mistrzowie Polski w koszykówce będą mogli rywalizować w rodzinnym mieście zarówno w rozgrywkach krajowych jak i w elitarnej Eurolidze. Słowo się rzekło, obietnica dotrzymana. W Zgorzelcu miała powstać nowa hala sportowa i tak właśnie jest. Obiekt robi naprawdę duże wrażenie. Tym większe, jeśli zapoznamy się z jego parametrami.

Hala przy ul. Lubańskiej to bryła złożona z dwóch prostokątów z płaskim dachem i attykami, której łączna kubatura wynosi 116 150 m3. Długość hali wynosi 112 m, a szerokość 68 m.

Budynek główny, w skład którego wchodzi arena sportowa z trybunami obejmuje strefę wejściową dla widzów, hall z przedsionkiem, szatnie dla widzów oraz zespoły sanitarne – wszystko to znajdziemy na kondygnacji 0. Natomiast na kondygnacji 1 zlokalizowane są antresole z trybunami. Łączna ilość miejsc w hali sportowo-widowiskowej to 4.550, w tym:
• 3.500 miejsc na trybunach stałych, w tym 120 miejsc VIP
• 50 miejsc w wydzielonych pokojach VIP
• 1.000 miejsc dodatkowych na arenie
Wymiary areny sportowej to 53 x 33 m. Nowoczesny, rozkładany parkiet pozwala na przeprowadzanie imprez niezwiązanych ze sportem na betonowej płycie, co pozwoli na ustawianie w hali ciężkich konstrukcji bez szkody dla parkietu. Dwie bramy znajdujące się po przeciwległych stronach umożliwiają wjazd na teren hali samochodom transportowym.

Szerokie zaplecze
Budynek tylny, składający się z zaplecza oraz z sali treningowej obejmuje:
– na kondygnacji -1 – pomieszczenia rozdzielni elektrycznych, zaplecza techniczne, rezerwę magazynową, kotłownię i pomieszczenia węzła cieplnego,
– na kondygnacji 0 – recepcję zaplecza, pomieszczenia biurowe, magazyn, pomieszczenia techniczne, serwerownię z centralą telefoniczną, zespoły sanitarno-szatniowe dla zawodników, trenerów i sędziów, salę treningową o wymiarach 34 x 19 m,
– na kondygnacji 1 – sale spinning i cardio, sale fitness, pomieszczenia regeneracji (sauny), zaplecza sanitarno-szatniowe, pomieszczenia trenerów,
– na kondygnacji 2 – salę konferencyjną, salę klubową, pokój sędziów i komisarza zawodów, zaplecza sanitarne dla tych pomieszczeń oraz loży VIP.

Funkcjonalność i wygoda
Nowoczesność hali przejawia się również w jej pełnym przystosowaniu do obsługi osób niepełnosprawnych. Wszystkie drzwi wejściowe do budynku oraz drzwi wewnętrzne zostały pozbawione progów, a także zostały wyposażone w listwę umożliwiającą wjazd wózkiem. W hali zamontowano dwie windy – w części zaplecza i w części widowni, a wszystkie ogólnodostępne pomieszczenia i zespoły sanitarno-szatniowe zostały dostosowane do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Na poziomie widowni znajduje się 15 miejsc dla widzów na wózkach, a na parkingach wokół hali zarezerwowano 10 miejsc postojowych dla zmotoryzowanych osób niepełnosprawnych.
Przy hali powstało w sumie 309 miejsc parkingowych – 270 dla pojazdów osobowych, 30 dla pojazdów VIP, 7 – dla autobusów, oraz 2 dla pojazdów TV. Dla miłośników jednośladów przygotowano ponadto 21 stojaków rowerowych.

Nasi sponsorzy i partnerzy

Do góry